Creta di Timau in Cima Avostanis 5.7.2025

Nazaj na Novice in obvestila

Creta di Timau in Cima Avostanis 5.7.2025

Sašinemu vabilu na turo v Karnijce, na italijansko-avstrijsko mejo, se ni mogoce upreti. V turi so združeni planinarjenje, zgodovina in botanika. 

Creta di Timau in Cima Avostanis se dvigujeta sredi bojnih polozajev v prvi svetovni vojni. Številne mulatjere prepredajo pobočja in tečejo mimo ruševin zgradb, kaverne in jarki luknjajo zlasti prvi vrh. A zgodovina danes ostane nema. 

Na prostranih, bujno zelenih travnikih, na katerih se pase le skromna čreda krav, nas pritegne in očara raznolika in  pisana cvetana. Arnika, kosmatinec, modra zvončnica in pokalice so samo najbolj pogoste in privlačne med vsaj stotnijo drugih lepotic, nad katerimi se navdušujemo vso pot in padamo na kolena za dober posnetek. Začetek julija je tu bujen botanični vrt! 

Peklenske vročine, ki nas že tedne pesti doma, ni. Raztrgani oblaki nam večino časa naklonijo prijetno zasščito pred soncem, vendar zakrijejo tudi velik del okoliških gora in okrnejo razglede. Škoda! Po drugi strani pa se dobro, ker bi se v soncu zlahka skurili na prisojnih pobočjih. Časovnica ture je tako natančna, da se napovedana popoldanska ploha zlije šele tik po povratku h koči. Kako osvežujoče doživetje! Že dober mesec namreČ nismo občutili dežja. 

Za Slovence, navajene zapornic, cestnin, parkirnin in raznovrstnih omejitev, je svojevrstno doživetje tudi vožnja do planine Pramosio. Dobro vzdrževana cesta brez zapornic in veliko brezplačno parkirišče se zdijo kot čudo z drugega sveta. 

Bila je zanimiva tura, spoznali smo dva nova vrhova in spokojno jezerce pod njima, narava in druzba sta bili odlični. Polni krasnih vtisov in zadovoljni si želimo se kako podobno turo. 

Jasna Šeme

Nazaj na Novice in obvestila